Laptopy Apple

Czy laptopy Apple stanowią dobre rozwiązanie dla biznesu?

Prowadzenie biznesu jest nie lada wyzwaniem, na które składa się zadbanie o wiele kwestii (https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120). Jedną z nich jest zapewnienie dostępu do niezawodnego sprzętu komputerowego. Czy laptopy Apple, czyli popularne MacBooki, mogą sprostać temu zadaniu?

Co należy wiedzieć o MacBookach?

Wśród wielu osób popularny jest mit, że MacBooki nie są dobrym wyborem dla biznesu. Warto go jednak obalić. Laptopy od Apple dysponują intuicyjnym systemem macOS, który znany jest ze swojej niezawodności. Klienci mają możliwość skorzystania z szerokiej sieci punktów serwisowych w razie ewentualnych problemów i wątpliwości. MacBooki mogą być synchronizowane ze wszystkimi urządzeniami od Apple – np. umówione spotkanie z klientem pojawi się też automatycznie na iPhonie, tak samo jak ważny, oflagowany mail. Dodatkowo komputery oferują wiele nowoczesnych funkcji, które są szczególnie przydatne w biznesie. Warto omówić najważniejsze z nich.

Czipy od Apple

Prowadzenie biznesu jest nie lada wyzwaniem, na które składa się zadbanie o wiele kwestii

Laptopy Apple znane są z obecności czipów występujących w 3 wariantach: M1, M1 Pro i M1 Max. Każdy z nich cechuje się szybkością i energooszczędnością, dzięki czemu usprawni działania zespołu. MacBook Air z czipem Apple M1 to model 3,5 raza szybszy niż jego poprzednia generacja. MacBook Pro z czipem M1 Pro lub M1 Max odznacza się nawet 13 razy szybszą grafiką. Wszystko to przekłada się na bardziej efektywną pracę firmy.

Wydajna bateria

MacBooki mogą pochwalić się również imponującą wydajnością baterii. Jest ona w stanie wytrzymać nawet do 18 godzin bez ładowania. Dzięki temu ciągłość pracy zostanie zachowana nawet w warunkach, w których nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego.

Apple Business Manager

Apple Business Manager jest portalem internetowym, który ułatwia wdrażanie wszystkich produktów marki. Umożliwia wygodne udostępnianie usługi Apple pracownikom, rejestrowanie urządzeń, dystrybuowanie aplikacji czy oprogramowania. Portal gwarantuje integrację z dowolnym środowiskiem i bezpieczeństwo danych. Protokół MDM zapewnia specjalistom IT obsługę urządzenia przy jednoczesnym ograniczeniu dostępu do pewnych informacji i ustawień. Dzięki temu dane na temat poczty e-mail, wiadomości, historii przeglądarki czy lokalizacji urządzenia pozostaną bezpieczne.

Apple Business Manager jest portalem internetowym, który ułatwia wdrażanie wszystkich produktów marki

Aplikacje ułatwiające pracę

Na MacBooki można pobrać ponad 235 000 aplikacji dla ludzi pracy ze sklepu App Store. W wykonywaniu codziennych zadań pomoże m.in. popularny program Siri czy aplikacje kreowane samodzielnie specjalnie pod potrzeby pracowników. Wśród gotowych aplikacji na MacBooki pomocnych w działaniach biznesowych można wymienić:

  • Microsoft Excel,
  • Microsoft PowerPoint,
  • Notatki,
  • Numbers,
  • Cisco Webex,
  • SuccessFactors,
  • Salesforce,
  • Bigtincan Hub,
  • Noted,
  • Splunk AR.

Bezpieczeństwo

Praca na laptopach od Apple jest bezpieczna m.in. dzięki wspomnianemu już rozwiązaniu MDM. Ustawienia można konfigurować i zarządzać nimi. Poza wymienioną ochroną danych, dostępna jest także funkcja zablokowania i wymazania newralgicznych informacji firmowych w przypadku zgubienia urządzenia. Możliwe jest zlokalizowanie na mapie sprzętu nadzorowanego poprzez włączenie trybu Utracony. Dział IT dysponuje też narzędziami do zarządzania aplikacjami firmowymi, które można natychmiast usunąć z urządzenia bez wymazywania prywatnych danych. Funkcja zarządzania otwieraniem plików daje szansę na wprowadzanie ograniczeń powodujących, że załączniki, dokumenty i zawartość schowka nie są otwierane lub wklejane w niezarządzanych lokalizacjach. Wbudowane zabezpieczenia macOS umożliwiają szyfrowanie danych, ochronę urządzeń przed szkodliwym oprogramowaniem i wymuszanie określonych ustawień bezpieczeństwa bez korzystania z narzędzi innych firm. Bezpieczne są również wszystkie aplikacje dostępne w App Store – Apple weryfikuje tożsamość wszystkich deweloperów chcących przystąpić do programów marki.

Inne zalety MacBooków

Obsługa MacBooka jest prosta i intuicyjna, a Asystent migracji umożliwia łatwą konfigurację. Niezawodność sprzętu przekłada się na rzadszą konieczność korzystania z profesjonalnych serwisów, co w ostatecznym rozrachunku ma znaczenie w kontekście opłacalności zakupu urządzenia. Według badań Mac znajduje powszechne zastosowanie u 84% światowych liderów innowacji. To niepodważalny argument za tym, że laptopy Apple świetnie sprawdzają się w biznesie.