ASUS ProArt

Czy warto kupić laptopa ASUS ProArt StudioBook 16?

Laptop ASUS ProArt StudioBook 16 skierowany jest do szerokiego grona twórców i pracowników kreatywnych. Firma stworzyła serię ProArt z myślą o osobach pracujących z grafiką, filmami i fotografią. Parametry laptopa umożliwiają im maksymalnie komfortowe wykonywanie obowiązków.

ASUS ProArt StudioBook 16 – charakterystyka

ASUS ProArt StudioBook 16 może pochwalić się certyfikowanym pod względem precyzji wyświetlania barw 16-calowym ekranem 4K OLED HDR 16:10, niezwykle wydajnym procesorem Intel® Xeon®, kartą graficzną profesjonalnej klasy NVIDIA RTX™ A5000 oraz ogromnym zasobem pamięci. Wyposażony jest w nowoczesne, ultraszybkie dyski i wiele portów umożliwiających podłączanie urządzeń. Technologia ASUS Dial pozwala na precyzyjne sterowanie opuszkami palców podczas używania aplikacji do pracy kreatywnej. Urządzenie gwarantuje wytrzymałość klasy wojskowej, posiada też zasłonę kamery internetowej dla zapewnienia prywatności.

Wydajność i moc dla profesjonalistów

Firma ASUS zaprojektowała ten model notebooka z myślą o zapewnieniu profesjonalistom największej mocy potrzebnej do wykonywania skomplikowanych zadań. Wydajność i szybkość działania zapewniają opisywane wyżej parametry, które występują w urządzeniach o maksymalnej konfiguracji. Procesor Intel® Xeon® bez problemu radzi sobie z obciążającymi zadaniami, takimi jak renderowanie fotorealistycznej grafiki, wizualizacje, symulacje czy procesy analizy. Dodatkowo zastosowanie trybu Performance zwiększa limit mocy procesora z 45 W do stałej wartości 75 W bądź tymczasowej 95 W. Dobiera on też ustawienia szybkości pracy wentylatora tak, by utrzymać odpowiednio niską temperaturę CPU i zagwarantować najlepszą wydajność.

Szybka grafika i stabilne sterowniki

Karta graficzna NVIDIA RTX™ A5000 stworzona jest do pracy z grafiką 3D, dlatego umożliwia szybkie wykonanie nawet najbardziej złożonych zadań. Wszystko dzięki zaawansowanym funkcjom GPU, takim jak ray-tracing i akceleracja SI. Urządzenie może pochwalić się szybką pamięcią wideo GDDR6 oraz możliwością zwiększenia mocy GPU z 80 W do 110 W. Sterowniki NVIDIA Studio są kompatybilne z oprogramowaniem, zapewniają niesamowitą wydajność i stabilność.

Cicha praca

ASUS ProArt StudioBook 16 to laptop niezwykle cichy, co jest ważne nie tylko w kontekście jego wydajności, ale również komfortu pracy. Układ chłodzenia ASUS IceCool Pro umożliwia ciągłą pracę bez przegrzania urządzenia. W rozwiązaniu zastosowano dwa wentylatory, a każdy z nich posiada 102 łopatki o aerodynamicznym profilu. Głośność pracy utrzymuje się na poziomie poniżej 40 dBA w trybie Normal. To szczególnie ważne w pracy kreatywnej, podczas której hałas mógłby rozpraszać i powodować rozdrażnienie. Laptop posiada również tryb WhisperMode 2.0, który pozwala jeszcze bardziej kontrolować wentylatory i zrównoważyć wydajność oraz akustykę systemu.

ASUS Dial

ASUS Dial to najnowszy, intuicyjny fizyczny sterownik. Umożliwia on regulowanie parametrów w aplikacjach do pracy kreatywnej za pomocą opuszków palców. W ten sposób można np. zmienić grubość pędzla, nasycenia kolorów czy dostosować przezroczystość warstwy. Sterownik pozwala też na błyskawiczne anulowanie czynności. Dzięki niemu da się dostosować jasność ekranu czy głośność, a także płynnie przewijać w pionie. ASUS Dial udostępnia więcej niż 70 funkcji, które mają za zadanie usprawnić pracę kreatywną. Obecnie rozwiązanie dostępne jest w następujących aplikacjach:

  • Adobe Photoshop,
  • Adobe Premiere Pro,
  • Adobe Photoshop Lightroom Classic,
  • Adobe After Effects.

W przyszłości funkcja ma być obsługiwana przez większą ilość programów.

Profesjonalny touchpad

Z myślą o projektantach 3D został stworzony trzyprzyciskowy touchpad. Wyposażony jest on w środkowy przycisk umożliwiający sterowanie specjalnymi funkcjami aplikacji, np. nachylaniem, obracaniem czy zmianą kąta widoku. Dodatkowo klawiatura posiada dwa spersonalizowane przyciski, które poprzez ProArt Creator Hub można przypisać do najczęściej wykorzystywanych funkcji.