Jakość i wydajność,  Lenovo Thinkpad

Lenovo Thinkpad X1 Nano: superlekki 13-calowy z inteligentnymi funkcjami

Lenovo Thinkpad X1 Nano jest dostępny w kilku różnych konfiguracjach, z których najlżejszy waży zaledwie 907 gramów, a jego najbogatsza wersja wciąż waży mniej niż kilogram. Dzięki smukłej obudowie z magnezu i włókna węglowego udaje się utrzymać wagę na niskim poziomie, a jednocześnie zapewnia to solidność dzięki przyjaznym dla chwytu, matowym, czarnym powierzchniom.

Poszczególne modele różnią się wyborem procesora Intel Core i5 lub i7, a także rozmiarem dysku SSD. Jednak wydaje się, że nie ma to wpływu na wagę. Dostępny jest również z ekranem dotykowym lub bez niego oraz z wbudowanym modemem do szerokopasmowego internetu mobilnego lub bez (dostępne są opcje 4g i 5g dla modemu).

Lenovo Thinkpad X1 Nano jest dostępny w kilku różnych konfiguracjach, z których najlżejszy waży zaledwie 907 gramów, a jego najbogatsza wersja wciąż waży mniej niż kilogram

Nie wiemy, czy ekran dotykowy dodaje dodatkowej wagi, ale ponieważ ma błyszczącą szklaną powierzchnię zamiast matowej plastikowej powierzchni, zakładamy, że tak. Modem dodaje absolutnie kilka gramów. Dlatego nasz testowany model z modemem 4g, ale bez ekranu dotykowego, waży 947 gramów.

W sklepie internetowym Lenovo możesz skonfigurować Thinkpad X1 Nano według własnych potrzeb. Nasz testowany model to stosunkowo topowy wariant, z procesorem Intel Core i7 11. generacji, 16 gigabajtami pamięci RAM i 512 gigabajtami dysków SSD.

Zapewnia stabilną wydajność podczas surfowania, pracy biurowej i łatwiejszej edycji multimediów, bez głośnego chłodzenia wentylatora. Chociaż komputer ma tendencję do uruchamiania wentylatorów nawet przy umiarkowanym obciążeniu, wydają one tylko łagodny syk. Na pełnych obrotach hałas wentylatora nie jest nadmiernie głośny.

W sklepie internetowym Lenovo możesz skonfigurować Thinkpad X1 Nano według własnych potrzeb

Stylowy, ostry ekran

Jest to typowy komputer Intel Evo, którego wiele widzieliśmy zimą, z żywą grafiką Iris Xe, natychmiastowym wybudzaniem z trybu oszczędzania energii, szybkim połączeniem Wi-Fi 6 i ładną, zwartą konstrukcją. Jest droższy niż podobny 13-calowy, ale oprócz mobilnej łączności szerokopasmowej ma pewne funkcje, co sprawia, że jest przystępny cenowo.

Monitor to dziwny wariant. Ma dokładnie 13 cali zamiast zwykłych 13,3. Dzieje się tak, ponieważ jest nieco krótszy niż zwykle, co daje mu rozdzielczość 2160 x 1350 pikseli. Innymi słowy, ta sama gęstość pikseli co na ekranie 1440p, ale o kilka centymetrów i 90 pikseli mniej, co daje naprawdę ładny i ostry obraz.

Ponadto zapewnia dobry kontrast, przekonującą jasność do 450 cd/m2 i klasę srgb w gamie kolorów. Dla profesjonalistów mediów może to nie wystarczyć, ale każdy z nas otrzymuje przyjemne doświadczenie w pracy i rozrywce. Ekran ma obsługę HDR, a konkretnie Dolby Vision, ale nie daje to takiego efektu, jak na dobrym telewizorze. Jasność nie jest wystarczająco wysoka, aby wykorzystać dynamikę, ale z pewnością podnosi wrażenia.