Zasilacze UPS APC

Jak długo działa zasilacz awaryjny UPS w przypadku awarii zasilania?

Wysokiej jakości zasilacz awaryjny UPS nie tylko chroni przed przerwami w dostawie prądu, ale niweluje także negatywny wpływ drobnych problemów z zasilaniem, takich jak skoki napięcia, zapewniając w ten sposób jak najdłuższą żywotność sprzętu. Ale jak długo działa zasilacz awaryjny w przypadku awarii zasilania? Odpowiedź różni się w zależności od wielkości systemu i wymaganej ilości energii. Jeśli prowadzisz biuro z kilkudziesięcioma komputerami i serwerownią, będziesz potrzebować odpowiednio dużego zasilacza UPS. W przypadku obsługi tylko jednego komputera, wystarczy mniejszy zasilacz UPS. W poniższym artykule przedstawimy szczegóły dotyczące czasu działania UPS.

kW vs kVA – podstawa do zrozumienia czasu działania zasilacza awaryjnego UPS

Moc zasilacza UPS jest mierzona w woltoamperach (a nie w watach, które mierzą moc pobieraną, a nie dostarczaną). Zgodnie z ogólną zasadą, UPS może obsługiwać obciążenie około 9 kW na każde 10 kVA.

Wysokiej jakości zasilacz awaryjny UPS nie tylko chroni przed przerwami w dostawie prądu, ale niweluje także negatywny wpływ drobnych problemów z zasilaniem, takich jak skoki napięcia, zapewniając w ten sposób jak najdłuższą żywotność sprzętu

Współczynnik kVA określa całkowitą ilość mocy, jaką urządzenie może dostarczyć w danym momencie, ale nie musi to oznaczać, że cała energia zostanie wykorzystana, ponieważ, jak powszechnie wiadomo, urządzenia elektryczne nigdy nie są w 100 % efektywne energetycznie.  Choć poniższy opis jest prymitywny, najlepiej jest opisać zależność między kW i kVA na podstawie szklanki wypełnionej piwem. Załóżmy więc, że szklanka jest w 100% pełna, ale tylko kW (w tym przypadku ciecz) jest użyteczna, podczas gdy kVA (piana) jest marnowana. Zazwyczaj stosunek ten wynosi 80%, więc mówi się, że współczynnik mocy wynosi 0,8.

Oznacza to, że podczas gdy system UPS może wytworzyć 100 kVA mocy. Zasilany sprzęt może wykorzystać tylko 80% tej mocy (80 kW przy współczynniku mocy 0,8).

Jak obliczyć, ile czasu będzie działała zasilacz awaryjny?

Bardzo trudno jest określić z  precyzją, ile czasu wytrwa zasilacz UPS, ze względu na inny komplikujący czynnik: nieliniowy charakter rozładowania baterii UPS. Pojemność energetyczna i szybkość rozładowania nie korelują ze sobą równomiernie; niewielkie zmiany w tym pierwszym mogą powodować duże zmiany w tym drugim.

Zasilacz UPS o mocy 1000 VA może być w stanie zasilać mały komputer biurowy przez około siedem minut. Po przejściu na zasilacz UPS o mocy 10 kVA czas ten może wzrosnąć do około dwudziestu siedmiu minut. Z drugiej strony, jeśli wybierzesz zbyt mały zasilacz UPS, dostępny czas skróci się do zaledwie kilku minut lub mniej.

Czy lepiej wybrać większy zasilacz UPS?

Wiele firm, takich jak PowerWalker, czy firma APC produkująca zasilacze UPS APC, podaje szacunkowy czas pracy zasilacza UPS z pełną wydajnością. Ponieważ jednak warunki zawsze będą się różnić, warto zaopatrzyć się w większy zasilacz UPS, niż uważasz za konieczne, aby wydłużyć czas działania urządzeń. Pamiętaj, że jeśli bateria w zasilaczu UPS będzie zbyt często rozładowywana, z powodu obsługiwania większego obciążenia niż oczekiwano, jego całkowita pojemność zacznie spadać i konieczna będzie wcześniejsza wymiana baterii.

Czy mogę przetrwać przerwę w dostawie prądu dzięki zasilaczowi UPS?


Zasilacz UPS został zaprojektowany w celu ochrony wrażliwego sprzętu i zapewnienia czasu wymaganego do prawidłowego wyłączenia wszystkiego. To, do czego nie jest przeznaczony, to „przetrwanie” przerwy w zasilaniu; w zasilaczu UPS przechowywana jest tylko ograniczona ilość energii, a przerwa w zasilaniu może być problemem długoterminowym. Rozwiązaniem dla średnio- i długoterminowych zakłóceń byłby generator. Jeśli chcesz uodpornić swoją firmę na przedłużające się przerwy w dostawie prądu, system generatora i zasilacz UPS będą doskonałym rozwiązaniem, razem utrzymają stabilność energetyczną przez dłuższy czas.

Jeśli chcesz być jeszcze lepiej zabezpieczany, możesz zautomatyzować proces wyłączania urządzeń za pomocą połączenia USB lub RS-232. W takiej konfiguracji zasilacz awaryjny UPS poinstruuje serwery, aby wyłączyły się w momencie zaniku zasilania. Oszczędza to kłopotów z bieganiem do biura w celu zapisania danych i eliminuje możliwość popełnienia błędu przez człowieka.