Serwer NAS,  Serwery Dell,  Serwery Dell PowerEdge,  Serwery Fujitsu,  Serwery Fujitsu PRIMERGY,  Serwery NAS QNAP

Jak wybrać serwer nas do małej firmy?

Chociaż chmurze pozostają najpopularniejszym wyborem przechowywania danych, technologia ta jest ograniczona, nękana awariami i może być po prostu zbyt wolna dla potrzeb firmy. Serwery NAS dobrze sprawdzają się nawet w małych firmach, zwłaszcza tych o zmieniających się wymaganiach, ponieważ są stosunkowo tanie i zwykle niewielkie. Można również zwiększyć ich pojemność poprzez dodanie dodatkowych dysków twardych, a nawet wymianę większych dysków na mniejsze. W tym artykule wyjaśnimy krok po kroku, jak wybrać serwer NAS do małej firmy.

Chmura, czy serwer NAS – co będzie tańsze dla małej firmy?

Chmura może wydawać się bardziej przystępna cenowo dla mniejszych firm, ale należy wziąć pod uwagę wiele haczyków. Na przykład bieżące opłaty miesięczne za przechowywanie danych o dużej pojemności lub opłaty za przesyłanie danych. Sprawia to, chmura będzie bardzo kosztowna w czasie, podczas gdy serwer NAS wymaga jedynie początkowej inwestycji pod tym względem.

Wybór dysków twardych do serwera NAS dla małej firmy

Jeśli planujesz używać serwera NAS jako magazynu kopii zapasowych lub jako dodatkowej pamięci masowej dla serwerów i stacji roboczych, lepiej wybrać taki model, który ma dużo wolnej pojemności. Nie musi to oznaczać, że musisz już teraz kupować terabajty pamięci masowej, której, ale szukaj jednostki z zapasowymi wolnymi slotami, abyś miał opcje dodania większej ilości dysków

Możliwe jest również rozszerzenie pojemności poprzez wymianę dysków na większe jednostki, ale ponowna synchronizacja danych może zająć nawet kilka dni. Jest to również marnotrawstwo, ponieważ tracisz pieniądze zainwestowane w oryginalne dyski.

Jaki rodzaj dysków twardych wybrać dla małej firmy? W przypadku typowych zadań SMB nie ma nic złego w mechanicznych dyskach SATA. Wybierz jednak modele przeznaczone do urządzeń NAS, które są zaprojektowane do użytku 24/7.

Weź pod uwagę inne podzespoły

Inne podzespoły również mają znaczenie: serwery NAS z 32-bitowymi procesorami mają bardziej ograniczone funkcje niż te z 64-bitowymi procesorami.

W związku z tym zwykle warto wybrać najmocniejszy procesor, na jaki możesz sobie pozwolić, ponieważ zapewni to dużą elastyczność w miarę zmian w firmie i wzrostu obciążeń. Jeśli chcesz skorzystać z wirtualizacji na urządzeniu, wybierz procesor z dużą liczbą rdzeni, aby maszyny wirtualne nie kolidowały z innymi usługami na serwerze NAS.

Nie oszczędzaj też na pamięci, ponieważ każda aplikacja będzie potrzebować swojej części. Zalecamy 4 GB jako minimum do użytku biznesowego.

Jak upewnić się, że serwer NASA będzie wystarczająco szybki w małej firmie?

Dyski SATA sprawdzają się w większości biur, ale w przypadku aplikacji intensywnie korzystających z operacji wejścia/wyjścia, takich jak bazy danych, warto rozważyć urządzenie współpracujące z szybkimi dyskami SSD lub posiadające buforowanie SSD – niektóre modele obsługują warstwowanie danych, w którym często używane dane są przechowywane na szybkich dyskach SSD, podczas gdy reszta znajduje się na tańszej macierzy SATA.

Warto też pomyśleć o przepustowości. Jeśli wielu użytkowników będzie uzyskiwać dostęp do dużych plików zgromadzonych na serwerze NASA i będą korzystać z urządzenia jako miejsca docelowego kopii zapasowych, zwykłe 1 GB połączenie Ethernet stanie się wąskim gardłem. Wybierz urządzenie z gniazdem 10GbE – lub takie, które ma gniazdo PCIe, dzięki czemu możesz później dodać adapter 10GbE. Oczywiście, aby wszystko zadziałało, potrzebny będzie również kabel 10GbE (https://pl.wikipedia.org/wiki/10_Gigabit_Ethernet).

Jak zadbać o bezpieczeństwo serwera NAS w małej firmie?

Jak każdy komputer, NAS może zostać zhakowany, jeśli pozostawisz go bez ochrony. Upewnij się, że oprogramowanie sprzętowe jest aktualne i jak najszybciej zmień domyślne hasło administratora. Upewnij się, że konta użytkowników są dobrze chronione i udzielaj dostępu tylko na zasadzie niezbędnej wiedzy. Niektórzy producenci dostarczają aplikacje, które automatycznie skanują w poszukiwaniu słabych haseł, niezabezpieczonych udziałów, niezabezpieczonych aplikacji, otwartych portów i tak dalej.

Jest tylko jeden środek bezpieczeństwa, którego lepiej nie włączać, a mianowicie skanowania antywirusowego w czasie rzeczywistym. Wiele systemów NAS oferuje tę funkcję, ale może ma ona znaczący wpływ na wydajność. Często lepiej jest zaplanować skanowanie na spokojne godziny w firmie.